info@asiaprefabrik.com

Ofis: 0232 887 16 85

Günümüz şartlarında ev çeşitleri karşımıza sınırlı olarak çıkmaktadır. Çünkü son yıllarda hızlı bir kentleşme hareketiyle karşı karşıya kalmış durumdayız. Köy yaşantısında tarım ve hayvancılıktan para kazanamayan insanlar, şehirlerde sanayi alanında iş bulabilmek için büyük kentlere akın etmektedirler. Türkiye’nin en fazla göç alan şehirlerinin başında da, İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kocaeli gibi sanayileşmenin ve kentleşmenin yoğun olduğu şehirler yer almaktadır. Bu şehirlerde doğru orantılı olarak, betonarme ve çok katlı binaların yapımına yoğunluk verilmektedir.

                Çok katlı apartmanlarda ev fiyatlarının çok yüksek olmasının yanı sıra, komşuluk ilişkileri de bir o kadar zayıftır. Sosyalleşmenin sıfır düzeyine indiği şu zamanlarda, insanlar dertlerini ve sevinçlerini paylaşacak dostlar aramaktadırlar. Ancak yüksek binalarda, insanlar karşı dairesinde oturan kişilerden bile kimi zaman haberdar olamamaktadırlar. Prefabrik yapılar, bu iki sorunu çözecek türden yapıtlardır. Üretimlerinin son yıllarda hızlanmasının ve talebin artmasının temel sebepleri de bunlardır aslında. İnsanlar prefabrik yapılardan haberdar oldukça, bu yapılara yoğun talep göstermektedirler. Prefabrik yapı türleri de, betonarme yapılardaki gibi sınırlı değildir. Üstelik kişisel yaşam alanı oluşturmak ve çevre ile ilişki kurabilmek adına da oldukça ideal yapılardır. Prefabrik yapı türleri arasında bulunan tek katlı prefabrikler daha küçük yapıdaki aileler için oldukça idealdir. Kalabalık yaşayan aileler içinse, dubleks ya da tripleks prefabrik evler bulunmaktadır. Bunun haricinde tek katlı olarak metrekaresi oldukça fazla olan 3+1 ya da 4+1 gibi prefabrik evler de bulunmaktadır. Prefabrik yapı türleri itibariyle, çeşitlendirilmişlerdir. Ayrıca prefabrik evler, genel olarak yalıtım bakımından da oldukça sağlıklı yapılar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Kış ve yaz aylarının en soğuk ve en sıcak günlerine göre düzenlenen ve üretilen yapılar, sorunsuz yaşam açısından güvenilirdirler.

                Prefabrik yapı türlerine göre yalıtım türleri de çeşitlendirilir. Aynı zamanda yaşanan iklim koşullarına uygun prefabrik yapı türleri de bulunmaktadır. Örneğin çok yağmur alan Karadeniz Bölgesi’nde korunaklı prefabrik yapı türleri daha sağlıklı bir yaşam için tercih edilmesi gereken ev türleridir. Prefabrik ev alırken, cebinizden yüksek meblağlar çıkarmanıza da gerek bulunmamaktadır.